خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه | بایگانی | 1397 | متأسفانه بسیاری از بازاریان و اصناف نسبت به احکام صنف خود آگاهی کامل و جامع ندارند/ ائمه جماعات نسبت به بازگو کردن احکام معاملات در مساجد اهتمام ویژه ای داشته باشند/ رفع شبهات دینی مهمترین رسالت امروز تک تک افراد جامعه است/ درک حس خوب عبادت نتیجه لقمه حلال است

متأسفانه بسیاری از بازاریان و اصناف نسبت به احکام صنف خود آگاهی کامل و جامع ندارند/ ائمه جماعات نسبت به بازگو کردن احکام معاملات در مساجد اهتمام ویژه ای داشته باشند/ رفع شبهات دینی مهمترین رسالت امروز تک تک افراد جامعه است/ درک حس خوب عبادت نتیجه لقمه حلال است

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی قمی، کارشناس مذهبی رسانه ملی، شامگاه چهارشنبه، ۳ مردادماه، در ادامه سلسله نشست های طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی که در مهدیه مصلای شهرکرد در حال برگزاری است، با تأکید بر اینکه فراگیری احکام فقهی معاملات برای تاجران و بازاریان از مهمترین ضرورتها است، گفت: یکی از واقعیتهای امروز جامعه ما این است که متأسفانه بسیاری از بازاریان و اصناف نسبت به احکام صنف خود آگاهی کامل و جامع ندارند و این یک خسران بزر گ است.

وی غفلت از احکام تجارت را سبب باطل شدن بسیاری از معاملات بیان کرد و افزود: پیشنهاد من این است که به صورت هفتگی در این استان کلاس احکام تجارت ویژه بازاریان برگزار شود که در این بین نقش خود اصناف و بازاریان غیرقابل انکار است.

استاد سطوح عالی حوزه‌ های علمیه قم با انتقاد از اینکه متأسفانه در مساجد هم وقتی قرار است از رساله صحبت شود، تنها احکام اولیه آن بیان می شود، تصریح کرد: باید ائمه جماعات نسبت به بازگو کردن احکام معاملات در مساجد اهتمام ویژه ای داشته باشند چراکه امام راحل می فرمایند: واجب است هر کسی معامله و تجارتی دارد، احکام آن را بداند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با اشاره به سخن گهربار امیر مؤمنان(ع) که فرمودند: «هر کس احکام تجارت را بلد نباشد و به این وادی وارد شود، در رباخواری فرو می رود»؛ خاطرنشان کرد: باید در نشستهای دینی یادداشت برداری کنیم تا آثار آن نشست برای سالها باقی بماند؛ رفع شبهات دینی مهمترین رسالت امروز تک تک افراد جامعه است.

وی رواج بیکاری در جامعه را یکی از معضلات امروز کشور بیان کرد و با تأکید بر اینکه مسؤولان باید به فکر چاره باشند، خاطرنشان کرد: متأسفانه تا اسم اشتغال می آید، کار دولتی در ذهن ها تداعی پیدا می کند این در حالی است که در روایات بسیاری تأکید شده که به دنبال کار استخدامی نباشید.

کارشناس رسانه ملی با اشاره به اینکه کسی که به دنبال کار استخدامی باشد، روزی خود را بسته است، ابراز کرد: فرد کارمند تنها چشمش به حسابش است و این یعنی محدود کردن رزق؛ متأسفانه توجه به امور کشاورزی در کشور کم است که باید مورد توجه جدی مسؤولان قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با بیان اینکه متأسفانه جوانان پشت صحنه افراد موفق را نمی بینند به همین دلیل به دنبال آن هستند که یک شب به جایگاه های بلند برسند، اظهار کرد: همه بدانند تا زحمت و تلاش شبانه روزی نباشد؛ رشد و شکوفایی امکان پذیر نیست.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با تشریح روزی حلال و اثراتی که بر زندگی انسان می گذارد، خاطرنشان کرد: از امام باقر(ع) سؤال شد که جدتان امیر مؤمنان(ع) را معرفی کنید، ایشان در جواب فرمودند: جدم علی(ع) کسی است که به خداوند قسم در دنیا مال حرام مصرف نکرد و این نشان از اهمیت بالای رزق حلال دارد.

وی با اشاره به اینکه درک حس خوب عبادت نتیجه لقمه حلال است، ادامه داد: روزی حلال است که به انسان نماز شب و عبادت می دهد؛ اگر اهل عبادت نیستیم باید در حلال بودن روزی خود شک کنیم.

استاد سطوح عالی حوزه‌ های علمیه قم با بیان اینکه اختلاس های امروز کشور نتیجه آن است که بسیاری از شکم ها جهنمی شده اند، افزود: متأسفانه در شرایط کنونی کشور برخی ها تنها به فکر مکیدن خون مردم هستند و در این بین دست به هر کاری می زنند که این نتیجه روزی حرام است.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با تشریح آنچه سبب حرام شدن روزی حلال می شود، تصریح کرد: رباخواری از جمله مواردی است که روزی حلال را حرام می کند که متأسفانه روز به روز در حال گسترش است و باید از فراگیری آن به شدت ترسید.

وی با بیان اینکه متأسفانه عملکرد بسیاری از بانکهای امروز کشور در جهت دستورات الهی نیست، گفت: بیان واقعیتهای جامعه در راستای تضعیف نظام نیست بلکه در جهت حفظ آن است چراکه صیانت از انقلاب از اوجب واجبات است.

کارشناس مذهبی رسانه ملی با اشاره به اینکه جریمه دیرکرد که از سوی بانک ها گرفته می شود، حرام است، ادامه داد: متأسفانه امروز مردم از سیستم بانکداری کشور رضایت ندارند و این شایسته نظام اسلامی نیست.

وی رشوه خواری و کم فروشی را از دیگر مواردی دانست که سبب حرام شدن روزی می شود و افزود: غش در معامله نظام تجاری کشور را بیچاره کرده است؛ بسیاری از کالاهای داخلی به کشورهای خارجی صادر می شوند اما متأسفانه این صادرات ادامه پیدا نمی کند چراکه در این معاملات غش صورت می گیرد.

استاد سطوح عالی حوزه‌ های علمیه قم با تأکید بر اینکه داشتن صداقت در تجارت شرط لازم برای ادامه کار است، ابراز کرد: اگر می خواهیم کسب و کارمان برکت داشته باشد باید در راه خداوند به نیازمندان کمک کنیم و زکات و خمس مالمان را به صورت سالانه و مستمر پرداخت نماییم؛ متأسفانه پرداخت خمس در بین افراد جامعه فراگیر و نهادینه نشده و عمده مشکلات امروز کشور هم به همین خاطر است.

 

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =