حجت‌الاسلام و المسلمین آقاتهرانی (۱۴ تیر ۱۳۹۸)

شکر احکام الهی در امر به معروف و نهی از منکر خلاصه می‌شود

استاد اخلاق حوزه با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از ضرورت‌ها دین است، گفت: شکر احکام الهی در امر به معروف و نهی از منکر خلاصه می‌شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، عصر جمعه در دومین نشست تخصصی طرح تقویت مبانی اعتقادی که همه روزه عصر‌ها ویژه طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر استان به میزبانی سالن اجتماعات اداره تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود، با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از ضرورت‌ها دین است، گفت: اگر کسی منکر این فریضه دینی شود، مرتد است و مسلمان نیست.

 

وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم در ۴ آیه در مورد امر به معروف و نهی از منکر صحبت شده است، ابراز کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه فردی نیست بلکه به اجتماع مربوط می‌شود؛ اگر در جامعه‌ای امر به معروف جایگاه خود را پیدا کند، مردم این جامعه بهترین امت‌ها خواهند بود.

 

حجت الاسلام والمسلمین آقاتهرانی با بیان اینکه در امر به معروف بحث دستوری بودن این فریضه محل بحث است، خاطرنشان کرد: اهل تقوا نسبت به افراد بی تقوا بالاترند؛ به همین دلیل از موضع بالاتر می‌تواند بر دیگران امر کنند.

 

استاد اخلاق حوزه با بیان اینکه اگر همه نسبت به امر به معروف در جامعه حساس باشند، قطعا نتیجه بخش خواهد بود، گفت: اثرگذاری امر به معروف و نهی از منکر زمانی خود را نشان می‌دهد که فراگیر باشد و همه نسبت به آن خود را مسؤول بدانند.

 

وی با اشاره به اینکه تا نگوییم و نخواهیم امور اصلاح نمی‌شود، ابراز کرد: باید از کسی که کار خوب انجام می‌دهد تشکر کنیم و در مقابل فردی که به فکر انحراف در جامعه است، با همه توان بایستیم.

 

دبیر کل جبهه پایداری، شکرگذاری از خداوند و تشکر از دیگران را یک صفت پسندیده و از مقدمات امر به معروف دانست و ابراز کرد: شکر احکام الهی در امر به معروف و نهی از منکر خلاصه می‌شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین آقاتهرانی با اشاره به اینکه عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر دقیقا مبتنی بر قانون است، اظهار کرد: متأسفانه برخی‌ها به نام آزادی به فکر زیر سؤال بردن این فریضه دینی و اجتماعی هستند در صورتی که در هیچ جای دنیا آزادی چنین معنایی ندارد.

 

استاد اخلاق حوزه با تأکید بر اینکه در بحث امر به معروف استثنایی وجود ندارد و همه باید همگان را امر به معروف و نهی از منکر کنند، تصریح کرد: اگر در جامعه این فریضه به خوبی انجام شد، نقدپذیری جایگاه خود را پیدا می‌کند و نتیجه این بحث اصلاح امور می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه تأثیرگذاری در امر به معروف یک بحث جدی است، خاطرنشان کرد: باید بدانیم کجا و چگونه همدیگر را امر به معروف و نهی از منکر کنیم و این یک شرط اصلی است.

حجت الاسلام والمسلمین آقاتهرانی:

عنصر اراده ملی جان مایه پیشرفت همه جانبه امروز کشور است

استاد حوزه علمیه با تأکید بر اینکه عنصر اراده ملی جان مایه پیشرفت همه جانبه امروز کشور است، گفت: باید بکوشیم اراده ما در راستای اراده خداوند متعال باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، شامگاه جمعه، ۱۴ تیرماه در دومین نشست عمومی طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی که هر شب بعد از نماز مغرب و عشا به میزبانی مهدیه شهرکرد با حضور عموم مردم و مسؤولان برگزار می‌شود، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبری خطاب به جوانان صادر شد، اظهار کرد: مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل ما می‌توانیم از باید‌های بیانیه گام دوم انقلاب است که باید در دستور کار همگان قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه پیشرفت امروز کشور نسبت به گذشته کاملا محسوس و ملموس است، افزود: تفاوت امروز ما با گذشته در عنصر اراده ملی است که در قدیم نبود و امروز عاملی برای پیشرفت کشور محسوب می‌شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین آقاتهرانی با تأکید بر اینکه اگر همه مسؤولان کشور مجاهدانه تلاش کنند، طبق نص صریح قرآن مجاهدت آن‌ها چندین برابر می‌شود، گفت: اگر اراده ملی در کشور شکل گیرد، هر کاری شدنی است؛ امروز به شدت نیازمند شکل گیری این اراده در جامعه هستیم و تجربه نشان داده هر کجا یک صدا شدیم، به یقین پیروز خواهیم بود.

 

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه شکل گیری خود انقلاب نیز محصول همین اراده ملی بود، ابراز کرد: مراقب باشیم اراده ملی ما مورد تأیید حضرت حجت (عج) قرار گیرد و تنها در این صورت هست که موفق خواهیم بود.

 

وی با تأکید بر اینکه عنصر اراده ملی جان مایه پیشرفت همه جانبه امروز کشور است، گفت: باید بکوشیم اراده ما در راستای اراده خداوند متعال باشد و این همان چیزی است که اهل بیت (ع) از ما می‌خواهند.

 

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید مراقب امور نفسانی باشیم، خاطرنشان کرد: تا خود نخواهیم و تا در مسیر حق تعالی حرکت نکنیم و اراده جمعی شکل نگیرد، مشکلات برطرف نخواهد شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین آقاتهرانی با تأکید بر اینکه باید در اطاعت موحد باشیم و در توکل تنها خدا را بپرستیم، تصریح کرد: متأسفانه امروز توکل به خداوند متعال در ادارات و در بین مسؤولان کشور کمتر دیده می‌شود؛ آنقدر که چشم مسؤولان ما به کدخداست به خود خدا نیست و این آفت امروز کشور است.

 

وی در پایان نشست نیز در پاسخ به سؤالات شرکت کنندگان، در مورد مفاسد اقتصادی و مشکلاتی که در این زمینه گریبان گیر جامعه اسلامی است، گفت: اگر از خودمان شروع کنیم، مفاسد اقتصادی خود به خود برطرف می‌شود؛ اگر به دنبال رزق حلال باشیم برکت در زندگی‌ها به خوبی دیده می‌شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نه =