آخرین اخبار

آیت‌االله میرباقری:

آفت عبادت، خودبینی است

آیت‌االله سید محمدمهدی میرباقری شامگاه چهارشنبه در چهاردهمین شب از طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه‌زدایی دینی در مصلای شهرکرد با اشاره به اهمیت مقام محبت خداوند در انسان، اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم به این امر سفارش کرده است و در  رابطه با این مسئله در قرآن کریم یک صف‌بندی بین جبهه کفر و مشرکین و پیامبراکرم(ص) بیان شده است.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم افرادی که متعلقات زندگی خود از جمله والدین، اموال و فرزندان را به مقام محبت خداوند ترجیح دهند تهدید کرده است و ما اگر می‌خواهیم به محبت خداوند برسیم، نباید در راه رسیدن به محبت خداوند از صف پیامبراکرم(ص) جدا شویم.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اگر کسی به مقام محبت خداوند برسد دیگر تهدید نمی‌شود، افزود: اگر انسان بعد از مقام محبت خداوند به مقام اخلاص برسد از آن به بعد مورد تشویق قرار می‌گیرد و جامع‌ترین و کامل‌ترین مقام بندگی حب به خداوند است و در همین رابطه آیات و روایت متعددی از ائمه بیان شده است.

آیت‌االله میرباقری با اشاره به اینکه کسانی که خداوند را عبادت می‌کنند در سه دسته قرار دارند، اضافه کرد: گروه اول کسانی هستند که از سر رغبت و کسب ثواب خداوند را عبادت می‌کنند و این نوع عبادت عین توحید است و در روایات بر این مسئله بسیار تأکید شده و این نوع عبادت به‌نوعی معامله با خداوند است.

آیت‌االله میرباقری ادامه داد: گروه دوم عبادت‌کنندگان خداوند کسانی هستند که از روی ترس از عقوبت الهی بندگی می‌کنند و این ترس و خوف موجب نظم‌ بخشیدن به زندگی می‌شود که ما همیشه جانب خدا را رعایت کنیم و هر روز مشغول محاسبه و مراقبه باشیم.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه کامل‌ترین نوع بندگی، عبادت خداوند از روی حب و دوستی است، خاطرنشان کرد: کسی که از روی خشوع، حرام و مکروهات را ترک می‌کند و برای رسیدن به محبت خداوند خود را در مأموریت‌های الهی به زحمت می‌اندازد، این بهترین نوع عبادت است و تمامی کارهای این فرد در زندگی عبادت به حساب می‌آید.

آیت‌االله میرباقری با تأکید بر اینکه دعوت به توحید ترک زندگی و رفع نیازها نیست، گفت: معنی دعوت به توحید یعنی اینکه انسان نیازهای خود از جمله غذا، آب، استراحت، همسر را از خداوند بخواهد و اگر کسی در مسیر بندگی خداوند قرار بگیرد تمام اعمال او در زندگی عبادت محسوب می‌شود.

آیت‌االله میرباقری با بیان اینکه آفت عبادت خودبینی است، ادامه داد: نباید نیازها و اضطرارهای زندگی خود را به غیر از خداوند ارجاع دهیم و اگر کسی این کار را انجام دهد مشرک می‌شود و ما باید در تمام مسیرهای زندگی در راه رسیدن به محبت خداوند حرکت کند و به فرموده پیامبراکرم(ص) صراط مستقیم یعنی طی کردن طریق معرفت و باید برای رسیدن به کمال در وادی امامت حرکت کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۱۸ | کد : 7866

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پانزده − نه =