آخرین اخبار
خانه | طرح ها | طرح سال 1396 | صوت و تصویر جلسات 96 | حجة الاسلام و المسلمین حیدری کاشانی | برای اینکه خانواده ای سرتاسر رحمانی داشته باشیم باید زمینه های نفوذ شیطان را در وجودمان ببندیم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حیدری کاشانی:

برای اینکه خانواده ای سرتاسر رحمانی داشته باشیم باید زمینه های نفوذ شیطان را در وجودمان ببندیم

حجت الاسلام محمدباقر حیدری کاشانی، کارشناس مذهبی رسانه ملی، شامگاه سه شنبه، ۱۰ مردادماه، در ادامه سلسله نشستهای طرح تقویت مبانی اعتقادی که در شهرکرد در حال اجراست، با بیان اینکه خانواده محوری در آخرالزمان توصیه پیشوایان دینی به عنوان یک راهکار عملی برای حراست و صیانت از حریم خانواده است، تصریح کرد: متأسفانه امروزه دین داری عاریتی و امانتی شده است و این بزرگترین خسران جامعه اسلامی است.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب جامعه در شرایط کنونی خاطرنشان کرد: متأسفانه بی اخلاقی و فساد در جامعه موج می زند؛ در چنین شرایطی باید خانه و خانواده محل ذکر، شکر و یاد خدا شود تا بتوان فرزندانی الهی تربیت کنیم.

کارشناس مذهبی رسانه ملی با تأکید بر اینکه تا خانه محل عبادت و صومعه سرا نشود، مشکلات جامعه برطرف نمی شود، اظهار کرد: این به معنای انزوا گزینی و جامعه گریزی نیست بلکه در دین توصیه شده است در عین اینکه باید در متن جامعه حضور فعال داشته باشیم، از خانه و خانواده نیز غافل نشویم.

حجت الاسلام حیدری کاشانی با تقسیم کردن الگوی خانواده های قرآنی به سه دسته کلان و کلی، ابراز کرد: نخستین گروه خانواده های سرتاسر شیطانی است به طوری که هم شوهر و هم بانوی خانه بازیچه شیطان هستند و در نهایت رذالتهای اخلاقی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه به این خانواده ها در قرآن، خانواده های ابولهبی گفته می شود، اظهار کرد: در چنین خانواده هایی شوهر آتش بار معرکه و بانو آتش بیار معرکه است که خداوند برای آنها آرزوی هلاکت می کند.

مدیر مؤسسه طلیعه ظهور، خانواده های نیمه رحمانی و نیمه شیطانی را دومین گروه از خانواده هایی دانست که در قرآن به عنوان الگوی کلی مطرح شده است و بیان کرد: در این خانواده ها بانو یا شوهر در شمار عباد الرحمان هستند و در مقابل زوج و یا زوجه آنها در زمره عباد الشیطان قرار می گیرد که خانواده فرعون و همسرش آسیه و حضرت نوح و همسرش والحه در این گروه قرار می گیرند.

این مقام مسؤول، خانواده های سرتاسر رحمانی را سومین الگوی خانواده های قرآنی بیان کرد و افزود: در این گروه از خانواده های قرآنی، هم شوهر و هم همسر در زمره عباد الرحمان قرار می گیرند که خانواده حضرت ابراهیم و حضرت هاجر در این گروه قرار دارند.

وی با تأکید بر اینکه باید بکوشیم در زمره سومین گروه از خانواده های قرآنی قرار گیریم و این کار آسانی نیست، تصریح کرد: برای اینکه خانواده ای سرتاسر رحمانی داشته باشیم باید زمینه های نفوذ شیطان در وجودمان را ببندیم و قدرت بت شکنی داشته باشیم.

کارشناس دینی رادیو معارف با ابراز تأسف از اینکه فرزندان جامعه دینی کمتر به دنبال فراگیری علوم اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: سؤالی که به طور مستمر از سوی والدین مطرح می شود این است که چرا فرزندانمان نماز خاشعانه ندارند؟ باید در جواب آنها گفت به دلیل اینکه گرفتار کبر پنهان هستند و این از دل سوزی های بیجای والدین برای آنها نشأت می گیرد.

وی با تأکید بر اینکه باید با ملاک حق و حقیقت عملکرد فرزندانمان را بسنجیم نه احساسات، خاطرنشان کرد: اگر نفسمان را مهار نکنیم و در جهت تهذیب آن وارد میدان عمل نشویم، هر کدام از ما یک فرعون هستیم؛ وقتی ریشه تکبر در وجود فرزندانمان از بین نرود، این می شود که فرزند فلان نماینده مجلس ژن خود را ژن برتر می داند.

با تشریح برترین الگوهای خانواده های رحمانی در قرآن اظهار کرد: ۱۲ الگوی برتر خانواده رحمانی و الهی در قرآن وجود دارد که در این خانواده ها هم شوهر و هم زن در زمره عباد الرحمان قرار دارند؛ اگر بتوانیم این ۱۲ الگو را در زندگی روزمره خود به خوبی اجرا کنیم، به یقین خانواده ای الهی خواهیم داشت و فرزندانی آسمانی تربیت خواهیم کرد.

حجت الاسلام حیدری کاشانی، خانواده حضرت آدم و حضرت حوا با رویکرد تربیتی همراه با توبه را نخستین الگوی قرآنی خانواده رحمانی بیان کرد و گفت: در این خانواده قرآنی نیز ردپای شیطان دیده می شود اما تفاوت این است که جایگاه توبه در این خانواده کاملا ملموس و محسوس است و این همان چیزی است که باید در دستور کار خانواده های امروزی قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تربیت دینی باید همراه با توبه باشد، تصریح کرد: هیچ کدام از ما معصوم نیستیم و گرفتار گناه و معصیت خواهیم شد؛ این مهم است که بلافاصله توبه کنیم و از کار خود پشیمان باشیم.

مدیر مؤسسه طلیعه ظهور، خانواده ابراهیمی با تربیت بت شکنانه را دومین الگوی قرآنی خانواده رحمانی بیان کرد و افزود: تربیت باید بت شکنانه و شیطان ستیزانه باشد؛ اگر این شد فرزندانی اسماعیل گونه خواهیم داشت که حاضر خواهند شد در راه دین و خدا سر بدهند و اعتراض هم نکنند.

این مقام مسؤول، خانواده یعقوبی با تربیت منتظرانه را سومین الگوی خانواده رحمانی در قرآن بیان و خاطرنشان کرد: وقتی فرزندان حضرت یعقوب دچار خطا شدند، این حضرت برای اصلاح آنها یک انقلاب عظیم در وجودشان ایجاد و روح انتظار را در خانواده برای رسیدن به یوسف نهادینه کرد و این همان چیزی است که باید در خانواده های امروزی مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی خانواده یوسفی با تربیت عفیفانه را دیگر الگوی خانواده رحمانی قرآن برشمرد و افزود: زیباترین داستان زندگی خانوادگی هر کدام از ما می تواند این باشد که با وجود دامهای گسترده شیطان، هنر گناه گریزی داشته باشیم.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه متأسفانه امروز شیطان با فضای مجازی به دنبال انحراف فرزندان جامعه اسلامی است، خاطرنشان کرد: شیطان از طریق فضای مجازی به دنبال مهیا کردن یک خلوت گناه آلود برای فرزندان جامعه دینی است؛ باید گناه گریزی در بین فرزندانمان به یک اصل تربیتی و محوری تبدیل شود تا در چنگال شیطان گرفتار نشوند.

این مقام مسؤول با بیان اینکه اگر گناه گریزی در خانواده ها نهادینه شود، محصول آن تربیت فرزندانی همچون شهید عباس بابایی می شود، خاطرنشان کرد: شهید بابایی علی رغم اینکه سالها در خارج از کشور تحصیل کرد اما با مهار نفس خود توانست به بالاترین درجه یعنی شهادت برسد.

وی پنجمین الگوی خانواده رحمانی در قرآن کریم را خانواده شعیبی با تربیت غیورانه و حیامندانه بیان کرد و ادامه داد: اگر حضور بانوان در جامعه ضرورت پیدا کرد، این حضور باید همراه با حیا و عفت باشد؛ متأسفانه امروز در جامعه کمتر به بحث حیا و عفت پرداخته می شود و این مهمترین عاملی است که خانواده ها را به سمت شیطان می کشاند.

حجت الاسلام حیدری کاشانی، خانواده موسوی با تربیت دریادلی و شرح صدر را ششمین الگوی خانواده رحمانی در قرآن دانست و افزود: ریشه بسیاری از ناهنجاری های خانوادگی به خاطر تنگ نظری ها است؛ باید در محیط خانواده دریا دل باشیم تا عاقبت به خیر شویم.

کارشناس مذهبی رسانه ملی، یکی دیگر از الگوهای خانواده رحمانی در قرآن کریم را خانواده ایوبی با تربیت صبورانه بیان کرد و گفت: خانواده ایوبی الگویی است برای خانواده هایی که دچار مصیبت و بیماری شده اند؛ انسان باید به صورت مستمر صبور باشد و شکر خدا را در همه احوال به جا آورد.

این مقام مسؤول خانواده داودی با تربیت نمازمحورانه و سحرخیزی را یکی دیگر از الگوهای خانواده رحمانی در قرآن بیان کرد و ادامه داد: اگر می خواهیم به جایگاه های رفیع در دنیا و آخرت برسیم، باید اهل سحرخیزی و نماز محوری باشیم و این امر را در بین تک تک افراد خانواده نهادینه کنیم تا دعاهایمان مسجاب شود.

وی خانواده سلیمانی با تربیت شکورانه را نهمین الگوی خانواده رحمانی در قرآن برشمرد و افزود: باید بدانیم به هر درجه و جایگاهی در دنیا رسیدیم، همه به برکت خداوند متعال است؛ پس در همه احوال باید شکرگزار باشیم و بدانیم از خود هیچ نداریم.

مدیر مؤسسه طلیعه ظهور یکی دیگر از الگوهای خانواده رحمانی در قرآن را خانواده زکریایی با تربیت صادقانه و خاشعانه بیان کرد و ادامه داد: خانواده های ما باید بر مبنای خضوع، دعا و صداقت پایه گذاری شود که لازمه این امور خیر رسانی به دیگران است.

وی خانواده محمدی با تربیت محبوبانه و محبانه را یازدهمین الگوی خانواده رحمانی در قرآن دانست و اظهار کرد: باید فرزندانمان را در این افق تربیت کنیم تا به مقام امام المتقین برسیم؛ اگر خانواده ما محمدی شد، به یقین خداوند عاشق این خانواده می شود و این چیز کمی نیست.

استاد حوزه علمیه قم، آخرین الگوی خانواده رحمانی در قرآن را خانوده علوی و فاطمی بیان کرد و گفت: برترین، بالنده ترین و والاترین خانواده که همه شاخصه های سایر خانواده های رحمانی را در خود جای داده است، خانواده علوی و فاطمی است که قطعا اگر کسی بر مبنای شاخصه های این خانواده حرکت کند، هم در دنیا و هم در آخرت سعادتمند خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ | کد : 7489

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

9 + 19 =