آخرین اخبار
خانه | طرح ها | طرح سال 1396 | صوت و تصویر جلسات 96 | آیة الله میرباقری | آیت الله سید محمدمهدی میرباقری

آیت الله سید محمدمهدی میرباقری

سید محمدمهدی میرباقری (زادهٔ ۱۳۴۰ در قم)، رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم و از نظریه‌پردازان در باب نسبت بین علم و دین است. او معتقد به جهت‌داری علوم از نظر معرفت‌شناختی است که براساس آن می‌توان علوم را به دینی و غیردینی تقسیم کرد. وی در اسفند ۱۳۹۴ از سوی مردم استان البرز به عنوان نماینده این استان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب گردید.

تحصیلات:
از مهم‌ترین اساتید او در فقه و اصول میرزا جواد تبریزی، وحید خراسانی، محمد تقی بهجت، زنجانی و سبحانی و در منطق و فلسفه حسن‌زادهٔ آملی، عبدالله جوادی آملی، محمدتقی مصباح یزدی و سید منیرالدین حسینی الهاشمی را می‌توان نام برد.

اندیشه‌شناسی:
او نظرات متنوع خود را دربارهٔ «علم و دین» «دین و تکنولوژی»، «دین و توسعه» و «چگونگی اسلامی سازی علوم» در مقالات، کتاب‌ها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مختلف بیان کرده‌است. او دربارهٔ «نسبت بین دین و علم» معتقد است که هماهنگی بین منابع معرفت، بصورت قهری اتفاق نمی‌افتد، لذا برای اسلامیت علوم، نیازمند مقید شدن معارف نقلی، عقلی و تجربی، در منزلت منطق و روش تحقیق هستیم. میرباقری معتقد است این مهم نیز امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه مسئله «دلالت» به عنوان عنصر مشترک تمامی عرصه‌های معرفت مورد توجه قرار گیرد و عوامل دخیل در آن شناسایی شود.

کتاب‌شناسی:
رویکردی نو در پایگاه وضع و دلالت‌های زبانی (۱۳۸۱)
جهت‌داری علوم از منظر معرفت‌شناختی (مناظره) (۱۳۸۷)
گفتارهایی پیرامون تحول در علوم انسانی (۱۳۸۹)
بینش تمدنی، تقریری از کلام اجتماعی سید محمدمهدی میرباقری ۱۳۹۳)
جستارهایی در معانی ولایت فقیه (۱۳۹۴)
نسبت اخلاق و فناوری اطلاعات (۱۳۸۶)
هنر، دین، تجدد (۱۳۹۴)

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید محمدمهدی میرباقری:

http://mirbaqeri.ir/

Print Friendly, PDF & Email
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۱ | کد : 7346