آخرین اخبار
خانه | طرح ها | 1395 | برخی مسئولان همه‌چیز را در ارتباط با آمریکا می‌بینند/ شعار «مرگ بر آمریکا» از متن انقلاب سرچشمه می‌گیرد

آیت‌الله خاتمی در اختتامیه طرح تقویت مبانی اعتقادی:

برخی مسئولان همه‌چیز را در ارتباط با آمریکا می‌بینند/ شعار «مرگ بر آمریکا» از متن انقلاب سرچشمه می‌گیرد

امام‌جمعه موقت تهران با تأکید بر این‌که مهم‌ترین آرمان انقلاب تشکیل تمدن اسلامی است، گفت: باید نشان دهیم می‌توانیم حکومت دینی داشته باشیم و در سایه این حکومت به زندگی مردم نیز سروسامان دهیم.

آیت‌الله سید احمد خاتمی، امام‌جمعه موقت تهران، دوشنبه‌شب یکم شهریورماه، در مراسم اختتامیه بیست و سومین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی که با حضور عموم مردم و مسئولان در مهدیه مصلای امام خمینی(ره) شهرکرد برگزار شد، با تشکر از حجت‌الاسلام‌والمسلمین نکونام، امام‌جمعه شهرکرد در راستای بنیان‌گذاری، اداره و هدایت این طرح، گفت: این حرکت مخلصانه نشان می‌دهد که امامان جمعه مشعل هدایت‌اند.

وی با تأکید بر این‌که هر امام‌جمعه‌ای باید بکوشد در مسیر تقویت مبانی اعتقادی، دِین خود را ادا کند، افزود: به‌یقین برگزاری چنین طرح‌هایی نیازمند مجاهدت و کار شبانه‌روزی است.

آیت‌الله خاتمی در ادامه بابیان این‌که انقلابی بودن و انقلابی ماندن از تأکیدات مستمر رهبر معظم انقلاب و از مهم‌ترین نیازهای امروز جامعه اسلامی است، ابراز کرد: در سبک زندگی سیاسی، انقلابی ماندن، سبک زندگی دینی است.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه منشور انقلابی گری از سوی رهبر فرزانه انقلاب در ۵ بخش تبیین شده است، به معرفی و تشریح جداگانه هر یک از این بخش‌ها پرداخت و اظهار کرد: پاسدار ارزش‌های مبنایی و اصیل انقلاب بودن نخستین مؤلفه اصلی انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب است.

وی در تشریح ارزش‌های مبنایی و اصیل انقلاب تصریح کرد: نخستین ارزش مبنایی انقلاب، عشق و معنویت به خداوند متعال است؛ آنچه امروز انقلاب ما را در دنیا پرآوازه کرده است معنویت و اسلامیت است که باید قدر آن را بدانیم.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر این‌که نظام ما نظام اسلامی است، اظهار کرد: فرد انقلابی کسی است که ارزش‌های اسلامی را از عمق جان قبول داشته باشد و به‌هیچ‌وجه در راه اعتقادات دینی خود کوتاه نیاید.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ساده زیستی را یکی دیگر از ارزش‌های اصیل انقلاب برشمرد و گفت: شاکله نظام اسلامی بر مبنای ساده زیستی است و در این راستا سبک زندگی رهبر معظم انقلاب بهترین الگو و شاخصه برای مسئولان نظام است.

وی زندگی اشرافی گری را نقطه مقابل ساده زیستی بیان کرد و افزود: در شرایط کنونی نظام بخشی از زندگی اشرافی گری مسئولان در بحث حقوق‌های نجومی خود را نشان داد که این بزرگ‌ترین تهدید و آفت برای انقلاب است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عدالت‌طلبی را یکی دیگر از ارزش‌های ناب و زیر بنایی انقلاب عنوان و خاطرنشان کرد: به‌یقین جان نظام اسلامی مدیون عدالت در همه عرصه‌ها است که باید موردتوجه جدی قرار گیرد.

آیت‌الله خاتمی بابیان این‌که یکی دیگر از ارزش‌های اصیل انقلاب، استکبارستیزی است، تصریح کرد: متأسفانه امروزه برخی از مسئولان نظام همه‌چیز انقلاب را در ارتباط با آمریکا می‌بینند که این بزرگ‌ترین خسارت است و باروحیه انقلابی گری در تضاد کامل است.

امام‌جمعه موقت تهران با تأکید بر این‌که در شرایط کنونی تجلی طاغوت مسلم در دنیا، رئیس‌جمهور آمریکا است، افزود: به‌یقین اتاق جنگ یمن، سوریه، بحرین، عراق و سایر کشورهای اسلامی از سوی آمریکا اداره می‌شود.

وی با اشاره به این‌که روحیه استکبارستیزی در متن دین قرار دارد، ابراز کرد: به‌یقین شعار «مرگ بر آمریکا» یک شعار معمولی نیست چراکه این شعار با آرمان استکبارستیزی که همان متن دین است، گره‌خورده که نباید بگذاریم کم‌فروغ شود.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که دومین مؤلفه انقلابی گری از منظر رهبر معظم انقلاب، هدف‌گیری آرمان‌های انقلاب و همت بلند برای رسیدن به آن‌ها است، افزود: مهم‌ترین آرمان انقلاب تشکیل تمدن اسلامی است؛ باید نشان دهیم می‌توانیم حکومت دینی داشته باشیم و در سایه این حکومت به زندگی مردم نیز سروسامان دهیم.

آیت‌الله خاتمی شعار «ما می‌توانیم» را یکی دیگر از آرمان‌های انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: باید نشان دهیم که هم خودمان می‌توانیم و هم این تفکر را به جهانیان القا کنیم که آن‌ها نیز می‌توانند.

وی با اشاره به این‌که دنیای استکبار در جریان انقلاب اسلامی غافل‌گیر شد، تصریح کرد: استکبار به‌هیچ‌عنوان پیش‌بینی گسترش این انقلاب را نمی‌کرد وگرنه نمی‌گذاشت شکل بگیرد و در این راه دست به کشتار دسته‌جمعی می‌زد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، تربیت نسلی مؤمن را یکی دیگر از آرمان‌های انقلاب بیان کرد و افزود: دنیای استکبار برای صدسال آینده خود برنامه‌ریزی کرده است، ما نیز نباید تنها امروز را ببینیم و برای تربیت نسلی مؤمن و دین‌دار برنامه‌ریزی درازمدت داشته باشیم.

مدرس سطح عالی حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه برای تربیت نسل مؤمن و انقلابی باید به سراغ جوانان رفت و بر روی آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم، خاطرنشان کرد: آموزش‌وپرورش و وزارت علوم و آموزش عالی باید تربیت جوانان انقلابی و مؤمن را دستور کار خود قرار دهند و دراین‌بین سایر مراکز فرهنگی نیز دغدغه‌مند وارد میدان عمل شوند.

وی پایبندی به استقلال همه‌جانبه را سومین مؤلفه از منشور انقلابی گری بیان کرد و گفت: شعار امروز ما همان شعار اوایل انقلاب است؛ ما می‌گوییم نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی و این از استقلال همه‌جانبه ما نشئت می‌گیرد.

امام‌جمعه موقت تهران با تأکید بر این‌که استقلال نظام و انقلابمان را با هیچ‌چیز دیگر معامله نخواهیم کرد، افزود: شیب نظام اسلامی بر مبنای استقلال در همه عرصه‌ها است.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به این‌که چهارمین مؤلفه انسان انقلابی از منظر ولی امر مسلمین جهان آن است که در برابر دشمن حساسیت به خرج می‌دهد، اظهار کرد: دشمن می‌خواهد خلق‌وخوی ما را غربی کند و دراین‌بین دست به هر اقدامی می‌زند؛ یکی از مصادیق حساسیت در برابر دشمن، توجه به گویش و زبان فارسی است که از فرهنگ اصیل ایرانی نشئت می‌گیرد و دشمن برای انحراف آن برنامه‌ریزی کرده است.

وی بابیان این‌که ما با آموزش و یادگیری زبان انگلیسی مخالف نیستیم، ابراز کرد: ما با این روش مخالفیم که مبادا زبان‌های بیگانه به فرهنگ عمومی ما تبدیل شود و در این راستا به خودباختگی روی‌آوریم که در آن صورت دیگر چیزی نداریم و به‌آسانی دشمن بر ما چیره می‌شود همان‌طور که بر هند از طریق تغییر در زبان چیره شدند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تقوای سیاسی و دینی را آخرین مؤلفه انقلابی گری برشمرد و تصریح کرد: تفاوتی که بین سیاستمدار دین‌دار و سیاستمدار بی‌دین وجود دارد آن است که فرد متدین در همه امور خدا را می‌بیند و در این میان دست به عهدشکنی و تخریب دیگران نمی‌زند اما سیاستمدار بی‌دین کاری به ارزش‌ها و اخلاق ندارد و این دقیقاً مرز بین سیاست علوی و سیاست اموی است.

وی با تأکید بر این‌که سیاست فرد انقلابی، سیاست علوی است، قضاوت منصفانه را در رأس سیاست علوی دانست و افزود: این نظام، نظام مبارزه با فساد است و دراین‌بین باکسی تعارف ندارد. اگر فساد را زیاد بنگریم، بی‌اعتمادی مردم را به دنبال دارد، اگر هم کم ببینیم، خود عامل افزایش فساد می‌شود.

گفتنی است، بیست و سومین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی از پنجم مردادماه آغاز شد و شب گذشته با حضور آیت‌الله سید احمد خاتمی به کار خود پایان داد.

این طرح که ابتکار حجت‌الاسلام‌والمسلمین نکونام و طرحی شناسنامه‌دار است، با حضور اندیشمندان دینی و با رویکرد سبک زندگی اسلامی هرساله در فصل تابستان برگزار می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۶/۰۲ | کد : 6683

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

16 + 16 =