خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه | بایگانی | 1397 | هنرمندی انقلابی است که هنرش انعکاس ارزش‌ها، فضائل و شعائر الهی و ترویج ارزش‌های دینی باشد/ وظیفه هنرمند انقلابی انعکاس دردهای مردم در قالب هنر به مسؤولان است

هنرمندی انقلابی است که هنرش انعکاس ارزش‌ها، فضائل و شعائر الهی و ترویج ارزش‌های دینی باشد/ وظیفه هنرمند انقلابی انعکاس دردهای مردم در قالب هنر به مسؤولان است

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسرو پناه، ۶ مردادماه در پانزدهمین شب از بیست و پنجمین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه‌زدایی دینی، با اشاره به ویژگی‌های هنرمند انقلابی و هنرمند، گفت: هنر عینیت‌بخشی به تخیلات ذهنی است.

استاد و پژوهشگر فلسفه دین با تأکید بر اینکه هنرمند زمانی‌که تخیل خود را به هنر تبدیل می‌کند خنثی عمل نمی‌کند، خاطرنشان کرد: هنر در سراسر جهان به سه ویژگی خدادادی در انسان؛ یعنی عقل، شهوت و غضب پیوند خورده است.

وی ادامه داد: هالیوود و بالیوود از بزرگترین فیلم‌سازان مطرح جهان هستند که در ژانرهای مختلف اجتماعی، اکشن، خانوادگی و حتی دینی اقدام به ساخت فیلم می‌کنند، اما زمانی‌که محتوای این فیلم‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، درمی‌آبیم که این فیلم‌ها بر اساس شهوت و غضب ساخته شده‌اند؛ حتی اگر موضوع فیلم آن‌ها دینی باشد.

خسروپناه با اشاره به موسیقی کلاسیک قرن ۲۰ در غرب، افزود: این موسیقی در آن دوران به‌کنار رفت و جای خود را به موسیقی‌هایی با سبک‌های پاپ، راک، متال، جَز و …. داد که مضامین اصلی این موسیقی‌ها ترویج شهوت و غضب است.

استاد و پژوهشگر فلسفه دین اضافه کرد: فرقه‌های شیطان‌پرستی که در جهان و مختصری در کشور ما نیز در برهه‌ای ظهور پیدا کرد؛ متأثر از فضایی بود که موسیقی راک و متال ایجاد کرده بود و شاهد بودیم این نوع موسیقی یأس، ناامیدی و تاریکی را در جامعه القا می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه از قرن شانزدهم هنر از آسمان جدا شد، گفت: هنرمندانی مانند میکل آنژ از این زمان با هنر خود نشان دادند که هنر و فعالیت‌های بشری می‌خواهد از آسمان جدا شود و همین مسئله باعث پیوند خوردن هنر به شهوت و غضب شد.

خسروپناه با اشاره به وظایف صدا و سیما و فرهنگ و ارشاد در رابطه با ترویج هنر تعهدآور و معرفی آن به جامعه، بیان کرد: زمانی‌که هنر با عقل پیوند برقرار کرد، آن‌گاه با وحی و ایمان نیز ارتباط پیدا می‌کند.

استاد و پژوهشگر فلسفه دین با تأکید بر ویژگی‌های هنرمند انقلابی، تصریح کرد: هنرمندی انقلابی است که هنرش انعکاس ارزش‌ها، فضائل و شعائر الهی و ترویج ارزش‌های دینی باشد.

وی با تأکید بر اینکه هنرمند بایستی زبان گویای مردم باشد، خاطرنشان کرد: هنر بهترین زبان برای انعکاس درد مردم است و وظیفه هنرمند انقلابی انعکاس دردهای مردم در قالب هنر به مسؤولان است و بایستی خواسته‌های به‌حق مردم را از طریق هنر منتقل کند و در این مسیر می‌تواند از زبان طنز نیز بهره ببرد.

خسروپناه در پایان با اشاره به آسیب‌های هنر انقلاب، گفت: امروز شاهدیم افراد ارزشی در سینما و تلویزیون در نقش‌های مثبت ایفای نقش می‌کنند؛ اما پس از مدتی برخی افراد به کنکاش در زندگی خصوصی این افراد می‌پردازند و می‌گویند این فرد آن‌چنان زندگی مثبتی ندارد و همین مسئله باعث گرایش بی‌تعهدی در جامعه می‌شود در صورتیکه صدا و سیما باید از هنرمندان ارزشی در ساخت فیلم‌ها و سریال‌ها بهره ببرد.

 

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 7 =