توقعات بی‌جا، زندگی افراد و اتحاد جامعه را تهدید می‌کند

مشاور عالی رئیس قوه قضائیه و امام‌جمعه موقت تهران در بیست و سومین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی در شهرکرد یکی از آسیب‌هایی که زندگی افراد و الفت و اتحاد جامعه را تهدید می‌کند توقعات بی‌جا عنوان کرد.

آیت‌الله کاظم صدیقی، مشاور عالی رئیس قوه قضائیه و امام‌جمعه موقت تهران در بیست و سومین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی که با حضور اقشار مختلف مردم در مهدیه مصلای شهرکرد برگزار شد، به بررسی آسیب‌های زندگی پرداخت.

امام‌جمعه موقت تهران گفت: در ابتدا باید بدانیم که اساس عالم را خداوند بر رحمت آفریده است و حالا که اساس بر رحمت است پس غضب خداوند عارض است؛ آقای بهاءالدینی که جزء استثنائات معاصر بود می‌فرمود: خداوند عالم را بهشت آفریده و جهنم را ما‌ می‌آفرینیم؛ خداوند رحمان و رحیم است و برای بنده‌اش جهنم نمی‌سازد بلکه این بشر است که با اعمال خود جهنم را مهیا می‌کند.

وی گفت: دل‌ها به دست خداست و خداوند مقلب‌القلوب است و اگر ما باخدا قطع رابطه کردیم خدا هم‌دل‌های ما را از یکدیگر جدا می‌کند؛ این اساس کار است و اگر کسی خدامحور باشد قطع و جدایی پیش نخواهد آمد و هر آنچه هست همه وصل است .

دبیر کل بنیاد بین‌المللی غدیر ضمن اشاره به این نکته که غضب به ایمان آسیب می‌رساند غضب را به‌عنوان آسیبی مهم و جدی برای زندگی دانست و گفت: ایمان و عمل صالح وقتی باهم توأم شود خداوند مودت را در دل‌ها قرار می‌دهد و این موجب کاهش غضب می‌شود.

صدیقی یکی دیگر از آسیب‌هایی که زندگی افراد و الفت و اتحاد ملت را تهدید می‌کند توقعات بی‌جا عنوان کرد و ادامه داد: دندان طمع را باید کشید و توقع بی‌جا و بیش‌ازحد نداشت چراکه توقع زیاد باعث ایجاد مشکلات فراوان در جامعه می‌شود.

وی ضمن معرفی چند کتاب از شیخ بهایی ازجمله مفتاح‌الفلاح و کشکول نان و حلوا، اشاره‌ای به یکی از احادیث موجود در کتاب مفتاح‌الفلاح کرد و گفت: از افتخارات مؤمن و تأمین‌کننده عزت دنیا و آخرت نماز شب است و همه خیرات  در سحر و در نماز شب است و در مقابل قیام به لیل، کسالت و تنبلی است که زندگی‌ها را به هم می‌ریزد.

وی بی‌نیازی از مردم و این‌که انسان از هیچ‌کس درخواست و سؤال نکند را عامل مهم دیگری در تأمین عزت دنیا و آخرت عنوان کرد.

صدیقی گفت: مراء جدال می‌آورد، عداوت می‌آورد و آبروی انسان را برده و هیچ کاری را درست نمی‌کند لذا یکی از آسیب‌های زندگی مراء و جدال و توقع بی‌جا است.

مشاور عالی قوه قضائیه سوء مدیریت و سوء تدبیر را یکی دیگر از آسیب‌های زندگی برشمرد و گفت: انسانی که بی‌حساب زندگی کند، انسانی که دخل‌وخرجش مشخص نباشد و برنامه‌ای برای زندگی خود و فرزندانش نداشته باشد در زندگی پیشرفت نخواهد داشت چراکه سوء تدبیر موجب نابودی می‌شود.

وی یکی دیگر از آفت‌های زندگی را همسر آزاری دانست و گفت: در روایت داریم که اگر مردی همسر خود را به‌قدری آزار دهد که او بگوید: مهرم حلال و جانم آزاد؛ در این مورد خداوند به مجازاتی کمتر از آتش جهنم برای او راضی نخواهد شد و همچنین می‌فرماید: همان‌گونه که خداوند برای یتیم غضب می‌کند برای زن هم غضب می‌کند.

صدیقی افزود: در مقابل اگر زنی به همسرش بگوید از تو خیری ندیدم خداوند همه عبادت‌هایش را قلم می‌کشد و در روایت دیگری هست که اگر زنی از همسرش توقع بی‌جا داشته باشد خداوند توبه او را قبول نمی‌کند و در توبه را به روی او می‌بندد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نه =